Doğa Yürüyüşü

Trekking doğayla iç içe, mesafeleri yürüyerek aşacağınız, kişisel herhangi bir beceri gerektirmeyen bir sportif turizm türü. Çoğunlukla dağcılıkla, tırmanmayla karıştırılan trekking, kendini dinç hisseden her yaş grubundan insanın katılabileceği bir etkinliktir.

Kısaca “doğa yürüyüşleri” olarak tanımlanabilecek “trekking”le batılılar yıllardır ilgililer. Türkiye’de doğa yürüyüşleri de batılı turistlere yönelik organizasyonlarla başladı. Seyahat acenteleri her yıl binlerce turisti Kaçkarlar’da, Toroslar’da, Kapadokya’da dolaştırdılar. Halen de dolaştırıyorlar.

Türkiye’de bu etkinliğe, son yıllara kadar sadece üniversite dağcılık kulüpleri üyeleri katılıyordu. Şimdi klasik tatil türlerinden sıkılan her kesimden yerli turist, giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Monoton şehir yaşamının ağırlığından, zamanla yarışın yarattığı stresten daha ilk adımda kurtulmaya yardımcı olan trekking giderek bir tutkuya dönüşüyor.

Doğaya Çağrı

Trekking turları ülkemizde seyahat acentaları tarafından organize ediliyor. Seyahat acentaları, her yaştan insanın katılabileceği turlar için yaptıkları çağrılarda şöyle diyorlar:

“Turlarımıza katılan trekçi dostlarımızla cennet ülkemizin el değmemiş yörelerini gezecek, küçük dağ köylerini, dağlarını, yaylalarını, eski medeniyetlerden kalmış harabelerini ziyaret edeceğiz.

Dağlarımızın olağanüstü güzelliği, bitki ve çiçek örtüsü, buzul gölleri, nehirleri, çıkılmamış zirveleri ve tüm yaban hayatı bu gezilerin unutulmaz parçalarını oluşturacak. Treklerimizle bir günde dört mevsimi yaşayacak, doğayı daha iyi tanıyacaksınız.

Dağların yamaçlarında gürül gürül akan çağlayanların altında yürüyüş yapıp, ormanların huzur veren sessizliğinde uyuyacaksınız. Çadırınızda bazen yağmurun, bazen de rüzgarın sesini duyacaksınız. Bazen masmavi bir buzul gölünde, bazen de küçük bir şelalede serinleyecek, dünyanın en temiz nehirlerinde yüzeceksiniz. Akşam serinliğinde kamp ateşinin etrafında şarabınızı yudumlarken günün yorgunluğunu çıkaracak, yeni dostlar edineceksiniz.

Kaçkar dağlarında yeşilin her tonu, binlerce çeşit çiçek, dünyanın en nadide kelebekleri, sevimli dağ keçileri sizi karşılamaya hazır. Görkemli buzullar, dağ efsaneleri, misafirperver yayla halkı sizi karşılamaya hazır.”

Çekici değil mi ?

Tur düzenlenen güzergahlar hızla çoğalıyor. Genellikle hevesli gençlerin kurduğu seyahat acentaları yeni yerler keşfetmek, gezilerini ilginçleştirmek için sürekli araştırıyorlar.

Türkiye’de trekking turları üç ana güzergahta toplanıyor; Toroslarda, Kaçkarlarda ve Kapadokya’da yapılıyor. Bu üç ana güzergah dışında, Akdeniz, Ege ve Marmara’da yöresel ve günübirlik trekking turları da düzenleniyor.

Trekking İçin Ön Bilgi

Rehberlik: Her trekking grubu rehberler tarafından yönlendiriliyor. Rehberler teknik bilgi ve becerilerinin yanısıra sosyal ilişkileri güçlü kişiler arasından seçiliyor.

Kamplar: Tur güzergahlarındaki kamp yerleri, konaklanacak bölgenin doğal güzelliği, kamp yapmaya uygunluğu ve suyun yeterliliği göz önüne alınarak seçiliyor. Kamplar iki kişinin eşyalarıyla birlikte rahatça sığacağı geniş çadırlar, masa ve sandalyelerle birlikte tüm grubu içine alabilecek kadar büyük toplantı çadırları, doğanın kirlenmesine engel olmak üzere hazırlanmış tuvaletler, mutfak ve depo çadırları, aşçı ve kamp personelinden oluşuyor.

Özel eşyaların taşınması: Trekking boyunca özel eşyalar, arazi donanımlı araçlar veya yük hayvanları tarafından taşınıyor. Gruptakiler sadece, küçük bir sırt çantası içinde öğlen yemeklerini ve gün boyunca kullanacakları malzemeleri taşıyorlar.

Kişi sayısı: İyi hizmet verebilmek ve sakin bir tatil yapabilmek amacıyla tura katılan kişi sayısı genellikle 15 ile sınırlandırılıyor.

Trekking İçin Gerekli Malzemeler

Turlarda tüm kamp malzemeleri organizasyonu yapan şirket tarafından sağlanıyor. Tura katılanların yanlarında şu malzemeleri bulundurmaları gerekiyor.

  • Küçük bir sırt çantası
  • Anorak
  • Yürüyüş ayakkabısı. Kaçkar ve Toros treklerinde tenis ayakkabısı veya yürüyüşe uygun her türlü ayakkabı olabiliyor.
  • Güneş gözlüğü, şapkası ve kremi
  • Su şişesi
  • Uyku tulumu
  • Havlu
  • El feneri
  • Yiyecek – İçecek
  • Acil bireysel ilk yardım malzemeleri (yara bandı, sargı bezi, ağrı kesici, pamuk)