Hakkımızda

Biz Kimiz?
Ata Doğa İzcilik Gençlik ve Spor kulübü 2008 yılında Antalya’da kuruldu. Kurucuları arasında Çok uzun zamandır izcilik yapanlardan tutunda, Türkiye İzcilik Federasyonu Teknik Kurulunda görev yapmış izci liderlerine kadar, işinin ehli bir çok uzman lider ve görevli bulunmakta ve gönüllü olarak çalışmaktadır. Antalya’da yaşayan doğa severlerin bir araya gelebileceği, Antalya’yı ve doğasını, ülkemizi ve doğasını ayrıntılı bir şekilde tanıyarak, bilgi sahibi olabileceği hem de bünyemizde izcilerin yetişebileceği bir kulüp olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Aşağıda size kulübümüzün izcilik branşını anlatmaya çalışacağız…

İzcilikte Amacımız Nedir?
Amacımız Atatürk ilke ve inkilapları doğrultusunda, vatanına, milletine ve ailesine yararlı, doğa ve insanlarla barışık, kendi kendini idare etme yeteneğine sahip, çağın gereksinimlerini yakalamış çocuk ve gençlerimizin gelişimine katkıda bulunmak.
Bu amaç doğrultusunda, çocuk ve gençlerimizi izcilik bünyesinde toplayarak, onlara amacımızda belirttiğimiz nitelikleri kazandıracak eğitimler veriyor, etkinlikler düzenliyor ve projeler yapıyoruz.

İzcilikteki Eğitim, Etkinlik ve Projeler?
İzcilerimize yönelik günü birlik geziler, temalı kamplar, il dışı kampları düzenliyor ve İzcilik Federasyonu kamplarına katılıyoruz. Bu kamplarda izcilerimize temel izcilik bilgilerini öğretiyor, doğayı ve arkadaşlarını daha yakından tanımalarını sağlayan oyunlar oynatıyoruz. Arama – Kurtarma, iz okuma, harita-pusula, ilk yardım, ipli iniş-çıkış, çadır kurma, ateş yakma gibi dersler veriyoruz.

Milli Bayramlarımıza özel kamplar ve yürüyüşler düzenliyoruz, Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından açılan hava izci kampları ve deniz izci kampları gibi kamplara katılıp, çocuk ve gençlerimize denizciliği ve havacılığı öğretip, sevdiriyoruz.

Çeşitli sivil toplum örgütleriyle çeşitli kampanyalar düzenleyip projeler düzenliyoruz. Çöp toplama faaliyeti, ilaç toplama faaliyeti, ağaç dikme kampanyası gibi. Çocuklarımız ve gençlerimizin bu kampanyalar ve çalışmalar sayesinde vizyonları genişlemekte ve toplum yararına çalışmanın hazzını daha erken yaşlarda tatmaktadırlar.

Çocuk ve gençlerimiz yukarıda belirttiğimiz geziler, kampanyalar ve kamplar ile Türkiye’nin bir çok yerini gezip görme, yeni arkadaş ve dostlar edinme fırsatı yakalamamaktadırlar. Ayrıca yine kulübümüz ve AB Proje Merkezi ortaklığı ile çocuk ve gençlerimiz çeşitli projelerde aktif olarak yer alıp, yurt dışına gitme, orada bir süre kalma, gezme ve yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı yakalamaktadırlar.

Resmi olarak 15 Nisan 2008 yılında kurulan ‘ATA Doğa İzcilik Gençlik ve Spor Klübü’ isimli derneğimizin hedefi bütün Sivil Toplum Kuruluşları (STK) gibi topluma hizmet etmektir.

Misyonumuz:
Ekosentrik yaklaşımı benimseyen derneğimizin misyonu; insana rağmen değil, insanla beraber doğayı korumak ve sorunsuz bir şekilde beraber yaşamayı başarabilmektir. Bu amaca ulaşabilmek için seçtiğimiz hedef kitlelerinin başında çocuk ve gençler gelmektedir. Antalya’da yaşayan çocuk, genç ve tüm yaşlardaki sakinlerimizi izcilik, doğa sporları ve ekoturizm ile tanıştırıp hem kendilerinin, hem de doğanın rehabilitasyonuna katkı sağlamalarını istemekteyiz. Aylık, yıllık ve çok yıllık planlamalar ve projeler ile eğitim ve gezi çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Vizyonumuz:
Derneğimizin Vizyonu; üye, gönüllü ve misafirlerini toplum içinde yapıcı ruha sahip, kanun, nizam ve emirlere uyan, saygılı ve disiplinli, halka hizmet etmekten zevk duyan, yurduna, milletine bağlı, bütün insanlara ve doğadaki tüm canlılara karşı dürüst ve iyi duygulu, kendisi için gereken maharetlere sahip, özgüvenli, sorumluluk sahibi, spor yaptığı ve kötü alışkanlıklardan uzak durduğu için sağlıklı, Atatürk, ilke ve inkılâplarına bağlı, tabiat ve kültür eserlerimizi seven ve koruyan, iyi insan, iyi yurttaş olacak nitelikte insanlar olmalarına katkı sağlamaktır.